Yüzücülerimiz

insturctor
Turan HANÇERLİ

1975 yılında Tokat'ta doğdum. Evli ve iki kız babasıyım.18 yaşında kollarımı Patos makinesine kaptırdım ve iki kolumu da kaybettim. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım ve Avukat oldum. 2018 yılında İstanbul Milletvekili adayı oldum. 2019 yılı 31 Mart seçimlerinde Avcılar Belediye Başkanı seçildim ve görevime halen devam ediyorum. Uzun yıllardır yüzme sporu ile ilgileniyorum. 2021, 2022 ve 2023 tarihlerinde olmak üzere Kıtalararası Boğaziçi Yüzme Yarışmasına katılarak İstanbul Boğazını 3 kez yüzerek geçtim. 2022 yılında Çanakkale Boğazını yüzerek geçtim.

insturctor
Yüksel Sönmez

26 Eylül 1963 tarihinde İstanbul’da doğdum. Uzun yıllardan beri yüzme sporu ile ilgileniyorum. 14 defa Asya’dan Avrupa’ya Kıtalar arası düzenlenen Boğaziçi yarışlarına, 12 defa da Çanakkale Boğaz yarışına katıldım. Aynı zamanda ülkemizin çeşitli illerinde düzenlenen yüzme yarışlarında yer aldım. 2010 yılından 2023 yılına kadar Sarayburnu’ndan Sivri Ada’ya 16,5 kilometrelik mesafeyi 20 Defa yüzdüm. Bir defa da Sarayburnu’ndan Yassıada’ya yüzdüm. Aktif olarak da bir ilçe belediyesinin masterlar yüzme takımının kaptanlığını ve hocalığı yapıyorum.

insturctor
Mustafa Şakir Başaran

Dr Mustafa Şakir Başaran 1964 yılında Ankara da doğdum 2017 yılın da açık su yüzmesi ve master yüzme ye başladım 2019 yılında Türkiye den Kıbrıs a geçen ilk takımla takım geçişini tamamladım 2020 yılında yine ilk kez yapılan Kıbrıs Türkiye takım geçişinde yer aldım bunun dışında pek çok master yarış ve geçişlere katıldım en zevkli geçişlerden olan Sarayburnu Hayırsız ada bunlardan birisidir.

insturctor
Pelin Çelik

Çocukken Galatasaray’da lisanslı olarak yüzdüm. 2008 senesinde keyif olsun diye hayatımın ilk açık su yarışı olan Boğaziçi Yüzme yarışına katılıp kategori 1.si oldum. Kürsüde eski takım arkadaşımla karşılaşıp Master Yüzmeden haberim oldu. 2008’den beri Galatasaray Master Yüzme takımındayım. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli yarışmalara katıldım. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Boğaziçi Komitesi başta olmak üzere Türkiye Yüzme Federasyonu-Organizasyon Komisyonu ve çeşitli yüzme organizasyonlarında görev yaptım. Türkiye’de Master yüzmede ve diğer bir çok konuda farklılıklar yaratmaya çalıştım. 2012 senesinde İtalya’da yapılan Dünya Masterlar Yüzme Şampiyonası’nda 3000 m. Açık Su yarışına katılan ilk Türk Kadın yüzücü, 2013 Cebelitarık Boğazı’nı geçmeyi deneyen İlk Türk kadın yüzücü, 2014’de İrlanda’da da 12 derecelik suda “Hapishane Adalarından Kaçış”ı yüzen ilk Türk yüzücüyüm. 2019 yılında Kıbrıs’tan Mersin’e bayrak takımı olarak yüzülen “Akdeniz Barış Parkuru”nda gece suya ilk giren ve o parkuru yüzen ilk 4 kadın Türk yüzücü arasındayım.

insturctor
Fatma Tonga

Merhaba, adım Fatma Tonga. 1979 Ankara doğumluyum. Disiplinli bir şekilde yüzmeye 2017 yılında başladım ve ilk açıksu yarışıma 2018 yılında katıldım. O günden bugüne pek çok açıksu yarışına katıldım. 2021 ve 2022 yıllarında düzenlenmiş olan Boğaziçi Kıtalararası Yüzme yarışlarını tamamladım ve 2023 Ağustos ayında 35. Kez düzenlenecek olan bu yarışa 3. kez katılacağım. Katıldığım tüm yüzme etkinlikleri arasında benim için en anlamlı olanlarından biri de 2023 Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz ve benim bayrak yüzdüğüm Sarayburnu-Sivriada geçişidir. Sıradaki hedefim 16,5 km uzunluğundaki bu Sarayburnu-Sivriada geçişini solo olarak tamamlamak. Teşekkürler

insturctor
Swim Instructor

1976 İstanbul doğumluyum. 12 yaşından 20 li yaşlarıma kadar Kung-fu sporuyla uğraştım. Daha sonra 2 yıl lisanslı olarak Wushu sporu yaptım. Spora geçirmiş olduğum lenfoma rahatsızlığından dolayı uzun süre ara verdim. Pandemiden sonra 2 yıl aktif fitness yaptım. Aynı zamanda maraton koşularına katıldım. Bu esnada Dalış-scuba diving sporuna da başladım, şu anda 3 yıldız dalıcıyım ve Türkiye nin bir çok dalış noktasında dalışlarım vardır. Aktif olarak dalış sporuna devam etmekteyim. Binicilik sporunu da yapmaktayım Ve binicilikte safarilere katılmaktayım. 1 yıldır yüzme kurslarına katılıyorum ayni zamanda açık deniz yarışlarına katılıyorum. Her gün yüzme sporunu havuz ve açık denizde yapmaktayım.

insturctor
Recep Karakaş

1992 yılında Malatya'da doğdum. aktif olarak 13 yaşından bu yana spor yapmaktayım. Yüzme ile 10 yaşında tanışmama rağmen 13 yaşından bu yana profesyonel olarak yüzmekteyim. Lise yıllarımda okulumuzun yüzme takımında okulumuzu temsilen çeşitli yarışlara katılım sağladım. üniversite yıllarımda da aynı şekilde okul takımında yer aldım. 2015 yılında okul hayatından sonra iş hayatında da bireysel olarak yüzdüm. Ancak iş hayatının yoğunluğundan dolayı bir süre ara vermek durumunda kaldım. 2021 yılında Zeytinburnu Masterlar yüzme grubu kaptanı Yüksel Sönmez hocam ile tanıştıktan sonra tekrardan aktif bir şekilde yüzme sporuna başladım. Yüksel Sönmez hocam ile 2 senedir tanışmama rağmen bir çok yarış ve yüzme etkinliğine katılmama vesile oldu. Bunlardan benim için en önemlilerinden birisi severek katılım sağladığım 6.5 kilometrelik boğaz yarışlarının yanında 16.5 kilometrelik Hayırsız Ada ( Sivri Ada ) geçişi olmuştur. Yüzme sporunu çok severek yapmaktayım. Bu spora gönül vermiş ve yine bu spor için gerek Güzel Türkiye’mizin tanıtımına katkıda bulunacak gerekse de Yüzme camiasında bulunan yüzücü arkadaşlarımız için çeşitli organizasyonlar yapan şahıs ve kurumların her daim severek yanında bulunup destek vermeye çalışıyorum.

insturctor
Murat Nedim Kahraman

2 Mayıs 1967 tarihinde İstanbul’da doğdum. Uzun yıllardan beri yüzme, aikido, kickboks, valeybol sporlarında lisansım var. Aynı zamanda Fatih Belediyesi Dragon Master Kürek takımında sporcuyum. Defalarca Asya’dan Avrupa’ya Kıtalar arası düzenlenen Boğaziçi yarışlarına katıldım. 5 defa da Çanakkale Boğaz yarışına katıldım. Aynı zamanda ülkemizin çeşitli illerinde düzenlenen yüzme yarışlarında yer aldım. Sarayburnu’ndan Sivri Ada’ya 16,5 kilometrelik mesafeyi 3 kez yüzdüm. Karaköy Perşembe pazarında yapı sektöründe yönetim kurulu başkanıyım.

insturctor
İlyas Öztürk

1972 doğumluyum. İş adamıyım. Beyoğlu’nda ikamet etmekteyim.İBBSK lisanslı Master Yüzme Takımında, Açık Su yüzücüsüyüm. 2 Yıldız Dalgıç, Bronz ve Gümüş Cankurtaranım. Profesyonel düzeyde Kayak ve Kick-Boks sporcusuyum.